Przyszłość naszych dzieci – co faktycznie pomoże im na rynku pracy

Trudno przewidzieć przyszłość jednak można uważnie przyglądać się zachodzącym zmianom. Wnioski wynikające z obserwacji rzeczywistości wskazują na to, że wiele zawodów przejmą roboty a komunikacja przeniesie się w sferę wirtualną wychodzącą ponad podziały na kraje. Angielski prawdopodobnie przejmie prym gdyż już staje się podstawowa formą komunikacji międzynarodowej. Obawiam się jednak, że będzie to bardziej podstawa niż atut J. Dla większości będzie to drugi język bardziej niż język obcy.

Wiele z tego widzimy już dziś.   Młodzież bez przymusu ćwiczy się w komunikacji cyfrowej a rodzice rozumieją potrzebę języka angielskiego. Wciąż to tylko podstawa. Co pozwoli się im wyróżnić gdy sporą część pracy zabiorą nam roboty?

Badacze National Geografic  oraz wielu innych twierdzą, że na rynku pracy będą się wyróżniać osoby cechujące się dobrą komunikacją międzyludzką. Dlaczego? Bo obserwując przyssanie nastolatków do smartfonów może okazać się to niezwykle trudną umiejętnością. Już obserwujemy odmienne zachowania nastolatków, ich trudność otwartej rozmowy i sprawnej komunikacji. Wyrażanie uczuć skrócone do emoktikowego uśmiechu czy grymasu jest pozbawione głębi i szczerości. Wyczuwanie rozmówcy i poświęcenie mu uwagi jest zbyt efemeryczne i powierzchowne. Świat niewątpliwie się zmienia i nie watro tracić czasu na nie wnoszącą nic krytykę. Przyszłość naszych dzieci będzie jeszcze bardziej zautomatyzowana lecz rozumiejąc to można świadomie kierować ich rozwojem.

Jesteśmy ludźmi i subtelne sfery życia i biznesu lubią być załatwiane osobiście. To właśnie wyróżniający się łatwością rozmowy i prawdziwej  komunikacji zabłysną i zwinnie pokierują współpracą. Przewiduje się, że stanie się to rzadką i cenną cechą, której trudno nauczyć się w wieku dorosłym. Dlatego warto zwracać na to uwagę już dziś. Wybierać szkołę i tutora dla dziecka, który zadba o rozmowę, komunikację i prawdziwy kontakt. Posyłając dziecko na zajęcia pozalekcyjne warto wybrać te, które stawiają zadania komunikatywne i wymagają wyrażania siebie werbalnie.

Staramy się sprostać tym wymaganiom. Dokładamy wszelkich wysiłków by nauka w naszej szkole była nauką języka ale również prawdziwej komunikacji. Wierzę, że udaje nam się osiągnąć ten cel.