Jak uczyć się nowych słówek?

Znany czasownik frezalny po angielsku to „pick up” np. some words  – podłapać parę słówek. „Pick” (to wybrać lub dziobać) więc idziemy tak sobie przez doświadczenia dnia i dziobiemy słówko za słówkiem.  A na wakacjach jeszcze więcej jest do dziobania i podłapywania…

Tylko jak tu się uczyć z łatwością bez dziobania w znaczeniu, które znamy z naszej szkoły?

Trzeba połączyć nasz wysiłek z przyjemnymi i skutecznymi sposobami.

Jak zapamiętywać słówka? Poprzez skojarzenia, podobieństwa i różnice. Przykładowo można poprzez podobieństwo lub różnicę do polskich słówek. „Carpet” (po angielsku dywan) jest do skarpet. A „pot” (garnek) to nie ma nic wspólnego z potem. Poprzez podobieństwo do innych angielskich słów: „eggplant” (bakłażan) jest podobny do jajka więc to jajeczna roślina, „lighting” (błyskawica) poprzez podobieństwo do słowa światło. Wizualizacje: „Whistle” (gwizdać) można wizualizować łysego pana, który idzie i gwiżdże. Poprzez kontekst, sytuację, rysunek, brzmienie.  Im bardziej absurdalne lub zabawne skojarzenia tym lepiej pamiętamy.

Jak uczyć się słówek? W kontekście, we frazach w zdaniu. W otoczeniu kolorowych obrazków, zawsze z dźwiękiem.

Jak powtarzać słownictwo? Najlepiej metodą cykliczną. Czyli jeśli dziś mieliśmy lekcję dwudziestą powtarzamy słówka od lekcji  trzynastej, czyli powtarzamy lekcję trzynasta, czternastą… aż do dwudziestej. Po lekcji dwudziestej pierwszej powtarzamy słownictwo od lekcji czternastej, i tak kontynuujemy. Nie mam na myśli powtarzania wszystkich słówek co dzień. Można, ale czasem pamięta się na dłużej jeśli damy sobie chwilę na zapamiętanie i powtórzymy jakąś część. Powtarzanie słówek z przyjacielem lub w grupie jest bardzo skuteczne.

Jak utrwalać słownictwo? Kiedy mamy już trochę nowych słówek zbudujmy z nich historyjkę. Może być straszna lub śmieszna albo zawierać tylko słowa rozpoczynające się na tę samą literę. Warto ponownie przeczytać czytankę z zajęć lub posłuchać materiału audio z lekcji po 3 lub 4 dniach by sprawdzić swoje rozumienie. Można napisać, następnie zakryć i spróbować opowiedzieć samodzielnie. Zadania przygotowane dodatkowo do podręczników są również skuteczne. Wiele podręczników ma platformę online na której znajdziemy dodatkowe ćwiczenie.

Ale jak naprawdę się nauczyć? Używając ich w mówieniu!!! Raz na parę dni warto spotkać się z przyjaciółmi lub na kursie językowym by rozmawiać.

To przykładowe i oczywiście nie wszystkie techniki uczenia się słówek. Jest ich dużo, dużo więcej.

W kolejnym wpisie opowiem o tym jak przyjemnie i bezwysiłkowo spędzać czas na nauce języka obcego. Zapraszam do lektury.